Konkurs JASNOWIDZE 2016 – Patronat honorowy i medialny PTWK


Z przyjemnością informujemy, że Polskie Towarzystwo Wydawców Książek objęło patronatem honorowym i medialnym drugą edycję międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE 2016 organizowanego przez Wydawnictwo Dwie Siostry.
Życzymy organizatorom wielu nadesłanych na konkurs prac i w ostatecznym rozstrzygnięciu wyłonienia wspaniałego projektanta – ilustratora książki dla dzieci w języku polskim i angielskim.  Jasnowidze1

 

 

2. Międzynarodowy konkurs na projekt ilustrowanej książki dla dzieci – JASNOWIDZE 2016

Pierwsza edycja konkursu Jasnowidze okazała się sukcesem i spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Liczba nadesłanych prac konkursowych przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania – przyszło ich ponad 520, a wśród zgłoszeń znalazło się wiele intrygujących projektów.

Dziś można już podziwiać materialne efekty konkursu. Nagrodzone projekty ukazują się w postaci książek konkursowych: pierwsza z nich – nagrodzona przez jury międzynarodowe „Kawalerka” Weroniki Przybylskiej została wydana na początku roku. Druga (a być może także kolejne) ukaże się w najbliższych miesiącach. Trzy inne książki – „Zakątki” Michaliny Rolnik oraz „Okularki” i „Król” Ewy Madeyskiej zilustrowane przez finalistkę Jasnowidzów Kasię Matyjaszek – powstały dzięki współpracy, jaką wydawnictwo nawiązało z wyróżniającymi się uczestnikami konkursu.

Najciekawsze nadesłane projekty złożyły się na interaktywną wystawę pokonkursową, która była eksponowana m.in. przed Stadionem Narodowym w Warszawie w trakcie ubiegłorocznych Warszawskich Targów Książki oraz w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie wystawa krąży po całej Polsce. Na jej podstawie powstał także katalog konkursowy wydany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Obejrzyj katalog: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/jasnowidze/katalog_jasnowidze_2014_2015.pdf


Wszystko to sprawia, że drugą edycję międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE 2016 ogłaszamy z jeszcze większym entuzjazmem i radością. Liczymy na jeszcze liczniejsze zgłoszenia i ciekawsze projekty!

Wciąż przyświecają nam te same idee i cele, które leżały u źródeł pierwszej edycji konkursu: budzenie potencjału tkwiącego w młodych twórcach, dbałość o jakość estetyczną i edytorską książek dziecięcych, dążenie do wyznaczania w tej dziedzinie najwyższych standardów, wspomaganie rozwoju polskiej książki dziecięcej i jej międzynarodowej obecności.

Bezpośrednim celem konkursu jest inicjowanie procesu tworzenia pięknych i wartościowych książek dla dzieci oraz odkrywanie utalentowanych twórców i stwarzanie im możliwości zaistnienia na polskim i międzynarodowym rynku wydawniczym.

Do udziału w konkursie zapraszamy debiutantów i doświadczonych twórców, z Polski i z zagranicy, występujących indywidualnie lub zespołowo. Uczestnicy muszą mieć ukończone 18 lat.

Przedmiotem konkursu jest projekt ilustrowanej książki dla dzieci w języku polskim lub angielskim.

Prace konkursowe powinny zawierać scenariusz (konspekt) lub scenorys (storyboard) całej książki oraz 3 gotowe rozkładówki i okładkę.

Ocenie podlegać będą:
- jakość artystyczna projektu,
- oryginalność,
- forma pobudzająca dziecięcą wyobraźnię
- i treść uwzgledniająca dziecięcą wrażliwość.

Prace konkursowe będą oceniane przez dwie niezależne komisje:

  • Jury międzynarodowe w składzie:
    Monika Hanulak, Juraj Horváth (Czechy), Åshild Kanstad Johnsen (Norwegia) i Grzegorz Kasdepke.

  • Jury Wydawnictwa Dwie Siostry:
    Ewa Stiasny, Jadwiga Jędryas, Joanna Rzyska, Maciej Byliniak.


Werdykty obu komisji konkursowych zostaną ogłoszone w Warszawie 15 marca 2017 roku
na stronie internetowej.

W Konkursie są przewidziane 3 kategorie nagród:

1.
Nagroda główna nagroda w wysokości 2500 euro oraz dwa wyróżnienia honorowe
    – przyznawane przez jury międzynarodowe.


2. Nagroda w postaci wydania książki przyznawana przez jury Wydawnictwa Dwie Siostry.


3. Udział najlepszych nadesłanych projektów w wystawie pokonkursowej.


Prace konkursowe należy nadsyłać od 15 listopada do 15 grudnia 2016 roku na adres:
Wydawnictwo Dwie Siostry
al. 3 Maja 2 m. 183
00-391 Warszawa


Strona internetowa konkursu:
http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/jasnowidze_2016/
Wersja angielska:
http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/clairvoyants_2016/

Regulamin konkursu:
http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/…/JASNOWIDZE_2016_regu…

Wersja angielska:
http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/…/CLAIRVOIANTS_2016_re…

Kontakt:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. + 48 22 253 44 28
Promocja: Katarzyna Domańska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. + 48 22 618 25 30


Jury konkursu JASNOWIDZE 2016

Jury międzynarodowe:

Monika Hanulak – przewodnicząca.
Wykładowca w Pracowni Ilustracji Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Rysuje i projektuje książki, również dla dzieci. Laureatka wielu prestiżowych nagród w kraju i za granicą, m.in. Bologna Ragazzi Award w kategorii poezja dla dzieci za książkę Juliana Tuwima „Wiersze dla dzieci”. Jej książki wydawane są w Polsce i na świecie.

Juraj Horváth
Czechosłowacki ilustrator i grafik. Współzałożyciel czeskiego wydawnictwa Baobab. Kierownik Pracowni Ilustracji i Grafiki na Akademii Sztuki, Architektury i Designu w Pradze. Współpracuje z wieloma małymi wydawnictwami. Jest grafikiem międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Igławie (www.dokument-festival.cz).Jego książka „Příběhy z parní lázně” (Opowieści z łaźni parowej) zdobyła na Targach Książki w Lipsku (2001) nagrodę dla Najpiękniejszej Książki Świata. W 2000 i 2001 roku został laureatem nagrody głównej w konkursie Najpiękniejsza Czeska Książka.

Åshild Kanstad Johnsen
Norweska ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Bergen. Jej debiutancka książka „Kubbe lager museum” (Pieniek otwiera muzeum) została wydana w 15 krajach, zdobyła liczne nagrody, a w Japonii powstał na jej postawie film animowany.

Grzegorz Kasdepke
Pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży. Były redaktor naczelny pisma „Świerszczyk”. Opublikował ponad 40 książek, z których większość cieszyła się statusem bestselleru. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, nagrodę Edukacja XXI (dwukrotnie), Nagrodę Kallimacha za wybitne osiągnięcia w dziedzinie edukacji, nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za całokształt twórczości. Jego książki „Detektyw Pozytywka” i „W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko” zostały wpisane na światową listę White Ravens.

Jury Wydawnictwa Dwie Siostry:

Ewa Stiasny – przewodnicząca.
Współwłaścicielka Wydawnictwa Dwie Siostry. Ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Projektuje i ilustruje książki.

Jadwiga Jędryas
Współzałożycielka Wydawnictwa Dwie Siostry i tłumaczka wielu książek z jego katalogu. Absolwentka Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim.

Joanna Rzyska
Współzałożycielka Wydawnictwa Dwie Siostry. Absolwentka filolologii romańskiej, pedagog.

Maciej Byliniak
Redaktor, tłumacz, literaturoznawca. Od 2007 roku sprawuje opiekę redaktorską nad większością publikacji Dwóch Sióstr.

===

Partnerami konkursu są:

  • Munken by Arctic Paper - europejski producent objętościowego papieru książkowego oraz jeden z wiodących producentów graficznego papieru wysokogatunkowego w Europie http://www.arcticpaper.com/pl/
  • Studio Pigeon - studio animacjihttp://www.studiopigeon.pl/
  • Moleskine (notesy), Lamy (pióra),http://www.primeline.pl/
  • Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie i Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie


Partnerzy i patroni konkursu na stronie:
http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/jasnowidze_2016/partnerzy_i_patroni_179/


===


 

facebook znak