2. Śląskie Targi Książki w Katowicach PodsumowanieHonorowy patronat
Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek

1.STK

 


Za nami druga edycja Śląskich Targów Książki zakończonych 2 października 2016 roku w Katowicach.

25 tysięczna publiczność, 150 wystawców, 107 znanych i cenionych autorów z Polski i zagranicy, ponad 200 spotkań literackich, warsztatów i dyskusji, setki relacji w mediach, a także pozytywne opinie wystawców, czytelników i autorów potwierdzają, że Śląskie Targi Książki stały się kolejnym, ważnym miejscem na mapie imprez targowych i plenerów czytelniczych.

Dziękujemy naszym partnerom, patronom, autorom, wystawcom oraz wspaniałej publiczności za udział w Śląskich Targach Książki i zaufanie, którym nas obdarzyli.

Już dziś zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Śląskich Targów Książki w dniach 10-12 listopada 2017 roku.

Podsumowanie

Renomowani wydawcy z całego kraju

Dzięki zaangażowaniu organizatorów i partnerów, przy szczególnym wsparciu Katowic - Miasta Współgospodarza, Biblioteki Śląskiej, TVP Katowice, Polskiego Radia Katowice, Dziennika Zachodniego i portalu granice.pl, trwające trzy dni Śląskie Targi Książki stały się dla mieszkańców aglomeracji doskonałą okazją do spotkań z cenionymi autorami i do zakupu nowości i bestsellerów w bardzo dobrych cenach, z oferty 150 wystawców z całej Polski.

Na Targach można było znaleźć każdy rodzaj literatury, w tym: beletrystykę, reportaż, poezję, poradniki, komiksy i bogatą ofertę książkową dla dzieci. Udane zakupy zapewnili czytelnikom między innymi m.in.: Akapit-Press, Bellona, BOSZ, Muza SA, Nasza Księgarnia, Sonia Draga, Świat Książki, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Arkady, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Olesiejuk, Wydawnictwo Świętego Wojciecha, Zeszyty Literackie, Znak. Nie zabrakło stoiska Urzędu Miasta Katowice i instytucji kultury z regionu, m.in.: Biblioteki Śląskiej, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic czy Wydawnictwa Naukowego ŚLĄSK.

Autorzy z Polski i zagranicy


W gronie 107 autorów gościliśmy w tym roku na Targach w Katowicach laureata Śląskiego Wawrzynu Literackiego 2015 – Filipa Springera oraz twórców nominowanych w tegorocznej edycji wydarzenia: Sylwię Chutnik, Ingę Iwasiów, Annę Janko i Macieja Płazę. Z czytelnikami spotkali się także m.in.: Graham Masterton, Bernard Aichner, Catharina Ingelman-Sundberg, Katarzyna Bonda, Jerzy Bralczyk, Marta Fox, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Barbara Kosmowska, Józef Hen, Agata Tuszyńska, Agnieszka Tyszka, Dorota Suwalska, Szczepan Twardoch oraz znani nie tylko jako autorzy: Jacek Cygan, Ilona Łepkowska, Ewa Wachowicz, Bronisław Cieślak, Katarzyna Pakosińska, Marek Przybylik, Grzegorz Miecugow, Michał Ogórek, Tomasz Sekielski i Tomasz Zimoch.

A ponadto


Wielką literacką atrakcją dla najmłodszych czytelników były warsztaty organizowane przez Bibliotekę Śląską z udziałem gościa specjalnego – mistrza ilustracji Bohdana Butenko.  Również z myślą o dzieciach odbyły się warsztaty wokół książek wydawnictwa Muchomor, warsztaty detektywistyczne z Dariuszem Rekoszem, była też „strefa gracza” Egmontu, w której każdy mógł spróbować swoich sił w ponad 30 grach planszowych.  Całe klasy i rodziny mogły posłuchać Michała Zawadki – autora i wydawcy publikacji z dziedziny rozwoju osobistego i społecznego dzieci i młodzieży, czy wziąć udział w ostrym dyżurze literackim, który pełnili na Targach specjaliści z portalu czasdzieci.pl.  Do poszukiwania rodzinnych korzeni zachęcał autor „Sztambucha rodzinnego” Jan Rzymełka. Natomiast do wspólnego czytania eksperymentalnych bajek modułowych z redaktorami Dziennika Zachodniego zaprosiła Fundacja Miasto Słów.  Marta Fox i Artur Gotz zaprezentowali muzyczno-literacką improwizację w związku z premierą książki „Idol”. Już po raz drugi Śląscy Blogerzy Książkowi przeprowadzili na Targach wymianę książek, a fundacja Dress for Success zorganizowała konferencję: VII Gala „Potęga odwiecznej kobiecości”.  Gala była okazją do spotkania i wymiany doświadczeń kobiet sukcesu, dla których istotne jest społeczne wsparcie potrzebujących oraz charytatywna pomoc kobietom na rynku pracy i dzielenie się osiągnięciami.

Wystawy

 
Targom towarzyszyły wystawy.
Przygotowana przez Bibliotekę Śląską prezentacja multimedialna „500 ekslibrisów ze zbiorów Biblioteki Śląskiej w Katowicach na 500 lat ekslibrisu polskiego” i wystawa prac Bohdana Butenki z okazji 85 rocznicy urodzin autora. Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach zaprezentowała prace powstałe w kolejnych edycjach konkursu „Książka dobrze zaprojektowana - zacznijmy od dzieci”.

Udogodnienia dla zwiedzających 


Śląskie Targi Książki zachęcały bardzo bogatym programem. Atutem były spotkania z autorami, dyskusje i debaty literackie, warsztaty, wystawy, także gry, zabawy i animacje literacko-artystyczne dla najmłodszych. Program Targów dostępny był na stronie slaskczyta.pl, profilu wydarzenia na Facebooku i dzięki mobilnej aplikacji EVENTORY. Goście, którzy zdecydowali się skorzystać z aplikacji za pośrednictwem smartfonów, mogli na bieżąco śledzić harmonogram spotkań autorskich, warsztatów i debat, mieli też pełny dostęp do informacji o wystawcach.


Wspólnym projektem organizatorów Targów i Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego był Katalog Śląskich Targów Książki Online z informacjami o publikacjach wystawców ŚTK. Katalog dostępny był na stanowiskach komputerowych w punktach Informacji Targowej oraz na stronie Targów slaskczyta.pl, po to by ułatwić czytelnikom odnalezienie na Targach konkretnych publikacji.

Najlepsza literatura i porywająca muzyka

Uroczystość wręczenia statuetki dłuta Zygmunta Brachmańskiego laureatowi Śląskiego Wawrzynu Literackiego odbyła się podczas Targów po raz pierwszy. To prestiżowa nagroda, od 16 lat przyznawana przez Bibliotekę Śląską - najstarszą książnicę na Górnym Śląsku. Statuetką wręczono Filipowi Springerowi podczas sobotniego Wieczoru Wystawców, w sali koncertowej NOSPR. W drugiej części Wieczoru wystąpili znakomici muzycy z koncertem Illinois Jacquet in Memoriam. Zagrali: Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Karolak, Eric Allen, Maciej Grzywacz, Maciej Sikała, Wojtek Staroniewicz, Darek Herbasz, Irek Wojtczak, Tomasz Grzegorski, Michał Ciesielski, Piotr Chęcki i Przemek Dyakowski. Półtora tysięczna widownia zgotowała muzykom owacje na stojąco.

Patroni


W gronie patronów tegorocznych Śląskich Targów Książki są włodarze Miasta i Regionu:
Prezydent Katowic i Marszałek Województwa Śląskiego, także Dyrektor Biblioteki Śląskiej
oraz:
Polskie Towarzystwo Wydawców Książek,  Polska Izba Książki,  Izba Wydawców Prasy, 
Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich,  Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, 
Izba Księgarstwa Polskiego, Polska Izba Druku, Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, 
Porozumienie Wydawców Książki Historycznej,  Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych,
Związek Literatów Polskich,  Stowarzyszenie Pisarzy Polskich,  Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich,
Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury,  Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych IBBY.


Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym między innymi przez:
TVP 3 Katowice, Polskie Radio Katowice, Dziennik Zachodni, Strefę Biznesu, Nasze Miasto,
Magazyn Literacki Książki, portale granice.pl, rynek-ksiazki.pl, ksiazka.net.pl.

Współpracę medialną zaoferowały radio ESKA Śląsk i portal SE.pl.


Śląskie Targi Książki odbyły się w dniach 30 września – 2 października 2016 roku
w godzinach od 10.00 do 18.00.  Wstęp na Targi był wolny.


Kontakt:
Dorota Sadowińska-Rzepka,

22/ 829 66 65
+48/ 662 109 574,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.slaskczyta.pl 

 

 

 

 *   *   *   *
*   *   *

Serdecznie zapraszamy na 2. Śląskie Targi Książki, które odbędą się w Katowicach w nowoczesnym Międzynarodowym Centrum Kongresowym w dniach
30 września – 2 października 2016 roku. W tegorocznej edycji wydarzenia udział weźmie ponad 150 wystawców i ponad 100 autorów z kraju i zagranicy.


Śląskie Targi Książki to ogólnopolskie wydarzenie kulturalne, skierowane do miłośników literatury - czytelników, a także wszystkich grup zawodowych, które książkę tworzą i promują – autorów, tłumaczy, wydawców, poligrafów, księgarzy, bibliotekarzy także krytyków literackich, dziennikarzy i blogerów. Miastem – Współgospodarzem Targów są Katowice, partnerem merytorycznym spółka Targi Książki, za organizację wykonawczą odpowiada firma Murator EXPO.

Duży wkład w tworzenie programu ŚTK ma Biblioteka Śląska. Po raz pierwszy na Targach odbędzie się uroczystość wręczenia
nagrody Biblioteki Śląskiej – Śląskiego Wawrzynu Literackiego Filipowi Springerowi za najlepszą książkę 2015 roku pt. „13 pięter”, prestiżowej nagrody, od 16 lat przyznawanej przez tę najstarszą książnicę na Górnym Śląsku. Będzie to też dobra okazja, by wspomnieć o bogatej tradycji krytyki literackiej na Śląsku i kilkunastoletniej historii Nagrody. Od 1999 r. znawcy i miłośnicy polskiej literatury współczesnej, na comiesięcznych, otwartych spotkaniach Klubu Dobrej Książki w Bibliotece Śląskiej, rekomendują ich zdaniem najbardziej wartościowe publikacje. Ostatecznie książka roku, wydana po raz pierwszy w roku poprzedzającym nominację, wybierana jest w plebiscycie przez samych czytelników tej największej książnicy na Górnym Śląsku.
Uroczystość odbędzie się w czasie Wieczoru Wystawców, któremu towarzyszyć będzie koncert
„Illinois Jaquet in Memoriam". Zagrają Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Karolak, Eric Allen, Maciej Grzywacz, Maciej Sikała, Wojtek Staroniewicz, Darek Herbasz, Irek Wojtczak, Tomasz Grzegorski, Michał Ciesielski, Piotr Chęcki i Przemek Dyakowski. To bezprecedensowe, muzyczne wydarzenie zostało zainicjowane przez organizatorów ŚTK we współpracy z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Uroczystość odbędzie się w sali koncertowej NOSPR.

Dodatkowo Biblioteka Śląska przygotowała niedzielne spotkanie z okazji 25-lecia czasopisma o książce dla dziecka „Guliwer” z udziałem prof. Joanny Papuzińskiej, Idy Pierelotkin, Emilii Kiereś, Zuzanny Orlińskiej, prof. Jana Malickiego i Anety Satławy.

W tym roku do dyspozycji uczestników Targów oddajemy dwukrotnie większą powierzchnię. Wezmą w nich udział najwięksi wydawcy z całego kraju m.in.: Akapit-Press, Bellona, BOSZ, Muza SA, Nasza Księgarnia, Sonia Draga, Świat Książki, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Arkady, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Olesiejuk, Wydawnictwo Świętego Wojciecha, Zeszyty Literackie, Znak.

Targi oferują atrakcyjną oprawę programową. Niewątpliwym atutem programu są spotkania z autorami, dyskusje i debaty literackie, warsztaty, konkursy, także gry, zabawy i animacje literacko-artystyczne dla najmłodszych.

W gronie autorów gościć będziemy nominowanych do Nagrody Śląski Wawrzyn Literacki 2015: Ingę Iwasiów, Sylwię Chutnik, Macieja Płazę, Filipa Springera i Annę Janko.
Na czytelników czekać będą: Graham Masterton, Catharina Ingelman-Sundberg, Katarzyna Bonda, Jerzy Bralczyk, Marta Fox, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Barbara Kosmowska, Józef Hen, Agata Tuszyńska, Agnieszka Tyszka, Dorota Suwalska, Szczepan Twardoch oraz znani nie tylko jako autorzy: Jacek Cygan, Ilona Łepkowska, Ewa Wachowicz, Bronisław Cieślak, Katarzyna Pakosińska, Marek Przybylik, Grzegorz Miecugow, Michał Ogórek, Tomasz Sekielski i Tomasz Zimoch.

Z myślą o młodszych czytelnikach odbędą się m.in.: warsztaty wokół książek wydawnictwa Muchomor, warsztaty detektywistyczne z Dariuszem Rekoszem czy organizowany przez Bibliotekę Śląską jubileusz Bohdana Butenki.
Całe rodziny codziennie będą mieć możliwość posłuchania autora książek motywacyjnych Michała Zawadki oraz wziąć udział w twórczych warsztatach Muzeum Śląskiego.
Do posłuchania muzyczno-literackiej improwizacji wokół premierowej książki „Idol” zapraszają w sobotę Marta Fox i Artur Gotz.

Targom towarzyszyć będą wystawy.

  • Przygotowana przez Bibliotekę Śląską prezentacja multimedialna „500 ekslibrisów ze zbiorów Biblioteki Śląskiej w Katowicach na 500 lat ekslibrisu polskiego” zostanie także zaprezentowana jubileuszowa wystawa przygotowana w ramach cyklu Mistrzowie Ilustracji, poświęcona twórczości Bohdana Butenki, popularnego ilustratora i grafika, autora książek i komiksów.
  • Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach zaprezentuje prace studentów polskich i zagranicznych szkół artystycznych, nagrodzone i wyróżnione w piątej edycji konkursu Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci”. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na potrzeby najmłodszych czytelników oraz na stosowanie zasad projektowych, które powinny towarzyszyć tworzeniu książek dla dzieci, jak również promocja młodych twórców na rynku wydawniczym. Cele te przyświecają także organizatorom spotkania branżowego, dla którego odpowiednim miejscem są właśnie Targi. Wszystkim wydawcom zainteresowanym współpracą z inicjatorami konkursu oraz ich laureatami polecamy wykład kuratorki konkursu dr Anny Machwic z Katedry Projektowania ASP w Katowicach. Konkurs organizowany jest w ramach wielowątkowego projektu, przy dofinansowaniu Urzędu Miasta Katowice i pod patronatem Instytutu Książki, Polskiej Sekcji IBBY, Biblioteki Śląskiej, STGU oraz InSea Poland, we współpracy z wydawnictwami Format, Wytwórnia i Znak.

Goście Śląskich Targów Książki obok możliwości pozyskania autografów, zakupu książek z najnowszej oferty w promocyjnej cenie czy udziału w licznych spotkaniach literackich będą mogli, dzięki inicjatywie Śląskich Blogerów Książkowych, wymienić między sobą już przeczytane książki.

Po raz kolejny podczas Targów odbędzie się organizowana przez Dress for Success konferencja VII Gala „Potęga odwiecznej kobiecości”. Gala będzie okazją do spotkania i wymiany doświadczeń kobiet sukcesu, dla których istotne jest społeczne wsparcie potrzebujących oraz charytatywna pomoc kobietom na rynku pracy i dzielenie się osiągnięciami. Gośćmi honorowymi Gali będą Jolanta Kwaśniewska, Dorota Soszyńska i Krystyna Kaszuba. O choreografię i multimedialną muzyczno-taneczno-baletową prezentację sceniczną zadba Salma Marta Galewska.

W gronie patronów Śląskich Targów Książki są włodarze Miasta i Regionu:

Prezydent Katowic i Marszałek Województwa Śląskiego, także Dyrektor Biblioteki Śląskiej
oraz:
Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Polska Izba Książki,
Izba Wydawców Prasy, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS,
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich,
Izba Księgarstwa Polskiego, Polska Izba Druku,
Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Związek Literatów Polskich,
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich,
Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych IBBY.

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym między innymi przez:
TVP 3 Katowice, Polskie Radio Katowice,
Dziennik Zachodni, Strefę Biznesu, Nasze Miasto,
Magazyn Literacki Książki, portale granice.pl, rynek-ksazki.pl, ksiazka.net.pl i se.pl.

Specjalnie dla uczestników Targów przygotowaliśmy darmową aplikację Eventory do pobrania z AppStore lub Google Play. Wystarczy zalogować się w aplikacji i odnaleźć Śląskie Targi Książki na liście wydarzeń. Wszyscy, którzy dołączą do wydarzenia będą mogli znaleźć pełną listę autorów, program wydarzeń na scenach, listę wystawców, plan targów i wiele przydatnych informacji.

Odwiedzającym Śląskie Targi Książki, którzy poszukują konkretnych publikacji polecamy dostępną na stronie slaskczyta.pl i pod adresem http://stk.libriko.pl wyszukiwarkę publikacji oferowanych na Targach.
Katalog Online Śląskich Targów Książki to wspólny projekt Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Woj. Mazowieckiego i organizatora wykonawczego Śląskich Targów Książki – firmy Murator EXPO. Zbudowany w oparciu o Bazę Polskiego Rynku Wydawniczego LibriKo, Katalog jest narzędziem zawierającym łatwe do wyszukania informacje o książkach, wprowadzonych na rynek w ubiegłych latach, z oferty wydawnictw uczestniczących w Targach. Dzięki dostępowi przez Internet i w Informacji bezpośrednio na Targach, Katalog ułatwi odnalezienie konkretnych publikacji na stoiskach wydawców.


Miłośnikom czytania polecamy wymianę książek organizowaną przez najbardziej zaczytaną grupę na Śląsku – Śląskich Blogerów Książkowych. Rok temu nowy dom znalazło ok. 1000 książek, spróbujmy w drugiej edycji Śląskich Targów Książki pobić ten rekord!

Śląskie Targi Książki czynne będą
od piątku 30 września do niedzieli 2 października
w godzinach od 10.00 do 18.00.

Wstęp na Targi jest wolny.

Kontakt:
Dorota Sadowińska-Rzepka,
+22/ 829 66 65
+48/ 662 109 574,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
*   *   *   *
*   *   *

 


 

2. Śląskie Targi Książki – Honorowy patronat PTWK


Polskie Towarzystwo Wydawców Książek objęło honorowym patronatem drugą edycję Śląskich Targów Książki organizowanego przez Targi Książki w Warszawie (partner merytoryczny) i Murator EXPO (organizator wykonawczy). Współgospodarzem wydarzenia jest Miasto Katowice.

Mamy nadzieję, że Targi będą dobrą okazją, by bibliotekarze, księgarze i czytelnicy zapoznali się z bogatą ofertą Wydawców z całej Polski.

Życzymy Gospodarzom, organizatorom i wszystkim uczestnikom Targów sukcesów oraz udanych konferencji, spotkań z autorami i rzeszy czytelników.2.STK 2016 baner„Przyjaźnie i nowocześnie” - inauguracja nowego sezonu wydawniczego

Po raz kolejny jesienny sezon dla branży wydawniczo-księgarskiej rozpoczyna się w samym sercu Śląska. Tym razem wystawców i czytelników Śląskich Targów Książki zapraszamy do wspólnego świętowania w nowoczesnym Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w dniach 30 września – 2 października. 

Ostatnie miejsca dla wystawców
Zaskakującym odkryciem ubiegłego roku dla środowisk związanych z książką była niezwykła atmosfera, którą tworzyli na Śląskich Targach Książki ponad 30-tysięczna publiczność, 140 wystawców, 60 autorów i wielu przedstawicieli mediów. Już dziś widać większe zainteresowanie wystawców. Do ich dyspozycji oddajemy dwa razy większą powierzchnię niż w ubiegłym roku. To ostatnia szansa, by jeszcze dołączyć do grupy wystawców ŚTK. Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 10 września pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Do grona tegorocznych wystawców należą między innymi: Bellona SA, BOSZ, Dom Wydawniczy Rebis, Dwie Siostry, FK Olesiejuk, Grupa Wydawnicza Foksal, Helion, Karakter, Krytyka Polityczna, Muza SA, Nasza Księgarnia, Oficyna Wydawnicza Rytm, Wydawnictwo W drodze, Publicat SA, Sonia Draga, Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik, Świat Książki, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Znak i Zeszyty Literackie.

Pomysł na weekend z książką
Śląskie Targi Książki są dobrym pretekstem, by złożyć wizytę w prężnie rozwijającej się śląskiej metropolii. Mamy nadzieję, że urozmaicony program Targów sprawi, że powracać tu będą co roku czytelnicy z całej Polski.

Duży wkład w program ŚTK ma Biblioteka Śląska. Pierwszy raz na Targach odbędzie się uroczystość wręczenia statuetki dla laureata Śląskiego Wawrzynu Literackiego, prestiżowej nagrody przyznawanej od 16 lat przez tę najstarszą książnicę na Górnym Śląsku. W tych ramach powstał też specjalny program ramowy.

W piątek 30 września rozpoczyna się on od wręczenia Silesianki – Nagrody Dyskusyjnych Klubów Książki – Joannie Bator, autorce najchętniej czytanych książek w klubach województwa śląskiego.

Ponadto odbędą się spotkania autorskie z pisarzami nominowanymi do Nagrody Śląski Wawrzyn Literacki 2015 w plebiscycie czytelników BŚ: Ingą Iwasiów, Sylwią Chutnik, Maciejem Płazą, Filipem Springerem i Anną Janko.

Targom towarzyszyć będą też wystawy przygotowane przez Bibliotekę, m.in. wyjątkowa prezentacja multimedialna 500 znaków ex libris czy wystawa prac Bohdana Butenki.

Lista autorów, po których autografy czytelnicy zapewne ustawiać się będą w kolejkach, jest długa: począwszy od brytyjskiego twórcy horrorów Grahama Mastertona, szwedzkiej autorki bestsellerowych „Seniorów w natarciu” Cathariny Ingelman-Sundberg i austriackiego autora kryminałów Bernharda Aichnera, a skończywszy na naszych ważnych rodzimych pisarzach, jak: Józef Hen, Zbigniew Białas, Agata Tuszyńska, Szczepan Twardoch, Katarzyna Bonda, Barbara Kosmowska i Marta Fox.
Na Targach będziemy gościć również autorów znanych na co dzień z różnych innych kontekstów, między innymi: Jerzego Bralczyka, Jacka Cygana, Marka Kamińskiego, Ilonę Łepkowską, Grzegorza Miecugowa, Marka Przybylika, Katarzynę Pakosińską, Tomasza Sekielskiego, Ewę Wachowicz i Tomasza Zimocha.

Ponadto dzięki inicjatywie Śląskich Blogerów Książkowych czytelnicy będą mogli się wymienić między sobą przeczytanymi książkami, a za sprawą Fundacji Miasto Słów będą mogli uzyskać poradę, jak sprawnie poruszać się na intensywnie rozwijającym się rynku e-booków.

Do ciekawostek Targów należy też organizowana po raz drugi przez Dress for Succes konferencja – VII Gala „Potęga odwiecznej kobiecości”, będąca okazją do spotkania i wymiany doświadczeń kobiet sukcesu, dla których istotne jest społeczne wspieranie kobiet na rynku pracy.

Z myślą o młodszych czytelnikach
W piątek 30 września zachęcamy przede wszystkim przedszkola i szkoły do udziału w warsztatach wokół książek wydawnictwa Muchomor, a młodzież w spotkaniu z pisarzem i animatorem kultury Dariuszem Rekoszem.

Wśród sobotnio-niedzielnych atrakcji dla najmłodszych należy podkreślić organizowany przez Bibliotekę Śląską jubileusz Bohdana Butenki, który obejmuje m.in. rodzinne warsztaty plastyczno-literackie.

Dodatkowo Biblioteka Śląska przygotowała niedzielne spotkanie z okazji 25-lecia czasopisma o książce dla dziecka „Guliwer” z udziałem prof. Joanny Papuzińskiej, Idy Pierelotkin, Emilii Kiereś, Zuzanny Orlińskiej, prof. Jana Malickiego i Anety Satławy.

Całe rodziny będą miały możliwość spotkać się codziennie z charyzmatycznym autorem książek motywacyjnych Michałem Zawadką, czy wziąć udział w twórczych warsztatach Muzeum Śląskiego.

Do posłuchania muzyczno-literackiej improwizacji wokół premierowej książki „Idol” zapraszają w sobotę Marta Fox i Artur Gotz. Młode i starsze czytelniczki chętnie spotkają się też z niezwykle popularną i lubianą Barbarą Kosmowską.

Konferencja prasowa 2. ŚTK
Wszystkich tych, których zaciekawiły nasze targowe propozycje,
zapraszamy na konferencję prasową
19 września o godz. 12.00 (poniedziałek)
do Willi Goldsteinów – Siedziby Urzędu Stanu Cywilnego Miasta Katowice
plac Wolności 12 A, Katowice.

Miastem–Gospodarzem Targów są Katowice,
partnerem merytorycznym spółka Targi Książki,
a za organizację wykonawczą odpowiada firma Murator EXPO.


Więcej informacji znajdą Państwo na stronach: www.slaskczyta.pl

 


 

 

facebook znak