pegaz MAZUREK DĄBROWSKIEGO.
Co wiemy o naszym hymnie narodowym
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU
W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE
DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH, GIMNAZJÓW,
LICEÓW I TECHNIKÓW, 2017

DRODZY MŁODZI   PRZYJACIELE,   MIŁOŚNICY   KSIĄŻEK I CZYTANIA


To już czternasta edycja Konkursu towarzyszącego co roku Poznańskim Spotkaniom Targowym Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców, do którego zapraszamy zachęceni Waszym licznym w tych konkursach udziałem.

Co roku stawiamy przed Wami nowe problemy i pytania. Wy odpowiadacie – a my z najwyższą uwagą czytamy Wasze prace. I tak Konkurs stał się formą przyjacielskiej rozmowy, wymiany myśli i poglądów – Was, którzy rośniecie i dojrzewacie z każdym dniem, z nami – od dawna już dorosłymi.

Czytacie dużo, więc dziś chcemy Wam zaproponować napisanie własnego krótkiego utworu literackiego prozą. Może to być opowiadanie, wspomnienie, esej, list lub reportaż, w którym znalazłby się Mazurek Dąbrowskiego – jego dzieje, osoby i miejsca występujące w pieśni, a także te miejsca, które gromadzą różne pamiątki związane z hymnem. Może takie pamiątki znajdują się również w Waszych domach i związane są z przeżyciami Waszych bliskich.

W 2017 roku będziemy obchodzić 220 rocznicę powstania Mazurka Dąbrowskiego, naszej najważniejszej pieśni, która na początku znana była jako Pieśń Legionów Polskich we Włoszech i która od roku 1927 jest naszym hymnem państwowym. Jeszcze Polska nie zginęła... śpiewamy w różnych okolicznościach – podczas ważnych uroczystości i świąt państwowych, ale też żeby wyrazić swą radość i dumę na przykład z sukcesów sportowych, czy artystycznych. Pieśń tę śpiewamy na stojąco, z szacunkiem, bo zawsze wyrażała miłość do Ojczyzny i tęsknotę za wolnością, … i można było oddać za nią życie.

Ponieważ prawdziwy pisarz przed przystąpieniem do pracy zapoznaje się z różnymi źródłami i lekturami, proponujemy Wam kilka pozycji:

- Małgorzata Strzałkowska – Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy, Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2015,
- Szymon Kobyliński – Krótka o hymnie, orłach i barwach gawęda, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1978,
- Jan Stanisław Kopczewski – O naszym hymnie narodowym, Nasza Księgarnia, Warszawa 1982,
- Witold Lisowski – Sercu bliskie, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1983,
- Małgorzata Strzałkowska – Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy, Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2014

Pomóc może Wam też wizyta w muzeach (np. w Śremie czy Będominie) i w izbach pamięci, których jest sporo – wystarczy się rozejrzeć.

Akcja Waszego utworu toczyć się może zarówno w przeszłości, jak i w teraźniejszości, a nawet w przyszłości – wybór należy do Was.

Możecie oczywiście wzorować się na przeczytanych książkach, ale nie znaczy to, że możecie je kopiować!

Najciekawsze, najoryginalniejsze i samodzielne prace (zapisane czytelnie odręcznie lub komputerowo) nagrodzimy – tak jak w latach ubiegłych – dyplomami i książkami.

  • Objętość prac: do 2 stron formatu A4 (ważna treść, a nie objętość).
  • Nieprzekraczalny termin składania prac – do 10 lutego 2017 roku.


Jury oceniać będzie prace w poszczególnych grupach wiekowych.

Prace konkursowe wraz z wypełnioną kartą zgłoszeniową, prosimy przesyłać na adres:

          
XVI Poznańskie Spotkania Targowe
           Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców
          
Międzynarodowe Targi Poznańskie
         Centrum Targowe,
         ul. Głogowska 14, 60-734 Poznań

        
Z dopiskiem:
KonkursMazurek Dąbrowskiego

Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia i zapraszamy do udziału w Konkursie, a Wychowawców, Bibliotekarzy, Opiekunów   oraz Dyrektorów szkół, prosimy o życzliwą pomoc organizacyjną.

XVI Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców odbywać się będą w dniach od 24 do 26 marca 2017 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Podczas nich też ogłoszone zostaną wyniki konkursu.

Wyniki konkursu znajdą się również na naszych stronach internetowych: www.targiksiazki.pl, www.ptwk.pl i na stronach miesięcznika „Wydawca” www.wydawca.com.pl oraz na Facebooku PTWK https://www.facebook.com/stowarzyszenie.ptwk/

 

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia Targów – to przecież Wasze Targi!

W imieniu organizatorów konkursu –
Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek,
Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz Radia Merkury


Olcha Sikorska - Komisarz Targów

 

tel. 503 34 99 53
e: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Do pobrania:

PST 2017 - Karta zgłoszenia Konkursu dla dzieci

PST 2017 - Regulamin Konkursu
 

facebook znak