W związku z wystawą „Najpiękniejsze niemieckie książki 2023” Goethe-Institut Warschau zaprasza na wykład Magdaleny Frankowskiej o współczesnym projektowaniu książek.
Współczesne projektowanie książek jest dziedziną niezwykle kreatywną i otwartą. Projektantki i projektanci tworzą narracje wizualne, eksperymentują z typografią, formatami, technikami druku i materiałami introligatorskimi. Książka staje się coraz częściej obiektem multisensualnym, wyjątkowym, w którym forma i funkcja splatają się ze sobą w spójny i często zaskakujący sposób. Na wykładzie przyjrzymy się różnym projektom edytorskim, w tym publikacjom nagrodzonym w konkursie PTWK Najpiękniejsze Polskie Książki oraz w konkursie Best Book Design from all over the World organizowanym przez Stiftung Buchkunst.
Magdalena Frankowska
Projektantka graficzna, artystka wizualna i kuratorka wystaw z pogranicza sztuki i projektowania. Współzałożycielka studia projektowego Fontarte i niezależnego mikro-wydawnictwa Fontarte Editions.
Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowych studiów public relations w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Prowadzi wykłady z historii typografii i projektowania graficznego na podyplomowych studiach z historii sztuki i współczesnej kultury wizualnej w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Współautorka (z Arturem Frankowskim) książki “Henryk Berlewi”, monografii artysty i prekursora typografii funkcjonalnej.
Kuratorka serii wystaw nowego polskiego projektowania graficznego jak: „Eye on Poland” w Chinach, Japonii, Korei Południowej i Brazylii (2010-2017), a także „Enfant terrible. La Nouvelle Affiche Polonaise” w Brukseli (2013) i „Cartel PL” w Boliwii (2013-14).
Od 2022 roku Magdalena Frankowska jest komisarką konkursu PTWK „Najpiękniejsze Polskie Książki”.